Stretnutie s deťmi zo ZŠ Holíčska

Uvedomil som si, že to máte ťažké a dá to veľa práce. Sám som si to skúsil, nebolo ľahké otvárať dvere. Ale zas je super, že nesedíte len doma, že niečo robíte a že ste veselí. A ešte ste nám aj pripravili pohostenie.

Lukáš

…tak to bol jeden z mnohých dojmov zo stretnutia so žiakmi 5 triedy ZŠ Holíčska v Bratislave. Stretli sme sa na zaujímavom mieste – na pôde parlamentu Slovenskej národnej rady, kde pôsobí aj p. poslankyňa Silvia Petruchová, ktorá s go-ok intenzívne spolupracuje. S ich triednou učiteľkou, p. Vierou Šuranovou chceli vedieť, aký je „život na vozíku“. Piataci sa totiž prednedávnom (úspešne) zúčastnili celoslovenskej súťaže „Som nenormálne fér“, ktorú organizovalo Občianske združenie Equity a úprimne ich táto téma zaujímala. Dali sme im i malé – veľké úlohy, s ktorými sa musíme ako zdravotne postihnutí denne popasovať a toto bol výsledok:

 

zs_holicska (3)

zs_holicska (4)

zs_holicska (5)

zs_holicska (6)

zs_holicska (7)

zs_holicska (8)

zs_holicska (9)

zs_holicska (10)

zs_holicska (11)

 

Postrehy a dojmy detí:

 

Je veľmi ťažké byť na vozíku. Neviem si to predstaviť, lebo veľa vecí nemôžete robiť. Ale plávať môžete. Ja plávam, aj súťažím v plávaní a viem, že plávanie je aj pre ľudí, čo nechodia. Bolo mi veľkou cťou rozprávať sa s ľuďmi, ktorí stále prekonávajú prekážky. Iní by to už vzdali. Mohli by sme stavať viac špeciálnych chodníkov a ciest, aj škôl pre vozíčkarov. Som rada, že som mohla počuť príbehy, ktoré sú ešte neuveriteľnejšie ako príbehy o Supermanovi.

Jarka

 

Milí vozíčkari! Máte to ťažké, lebo nemôžete chodiť na túry alebo na výlety a robiť veľa ďalších vecí. Ale zas sa mi páčilo, že ste boli veselí. Sú ľudia, ktorí len lamentujú a ani nemajú prečo.

Kajka

 

Je mi ľúto, keď nemôžete chodiť, ale zas sú ľudia, ktorí musia len ležať. A preto sa nevzdávajte. Viem, že ste obmedzení, napríklad nemôžete bicyklovať, plávať a športovať, ale aj tak môžete byť šťastní. Ale viete, čo ma fascinuje? Že sa nevzdávate a je s vami zábava.

Paťo

 

Máte to dosť ťažké. Máte všetko obmedzené, nemôžete behať, tancovať a skoro všade sú schody. Ale zle je aj to, keď niekto nevidí alebo nepočuje. Dúfam, že si vždy poradíte a držíme vám palce.

Samo

 

Zo začiatku som si myslela, že to na vozíku pôjde ľahko, ale nešlo. Keď som to skúsila, nebolo to také ľahké ako som si myslela. Ale myslím si, že ste sa s tým už dokázali zmieriť. Ja si neviem predstaviť, že by som nemohla behať, skákať, tancovať. Ale zas je veľa vecí, ktoré robiť môžete a vy ich aj robíte. Držím vám palce.

Saška

 

Milí vozíčkari, máte to ťažké hlavne preto, že keď niekam idete , máte v ceste všelijaké bariéry. Alebo keď sa chcete niekam dostať a nemôžete, lebo všade nie sú bezbariérové výťahy alebo WC atď. Všetko by sa malo stavať tak, aby sa aj na to myslelo.

Mirka

 

Podľa mňa to majú ľudia na vozíku ťažké. Fyzicky aj psychicky, lebo sa môže stať, že niektorí ich aj vyraďujú z kolektívu. Ale to si nevšímajte. Najťažšie je asi vybaviť priestor, hotel a byt. Bolo nám s vami dobre a na vozíku to bola trochu aj zábava – ale keď je to len na chvíľu. Držím vám palce.

Kika

 

Je to veľmi super, že dokážete žiť s tým, problémom a dokážete aj pracovať a že stále za všetko bojujete. Lebo neviem, či by som to tak dokázal.

Rasťo

 

Je to asi extrémne ťažké, napr. dostať sa na záchod, keď nie sú tie plošinky na schodoch alebo aj keď nevládzete. Ale na konci sa mi už ani nezdalo, že máte problém, lebo bola aj sranda a dovolili ste nám vyskúšať vozík. A ďakujem za interview.

Maťo

 

Neviem si predstaviť život na vozíku, lebo musíte prekonávať veľa prekážok. Ale čo by sme mali robiť, aby sme vám pomohli? Asi stavať normálnejšie budovy, kde sa dostanete, aj všade WC pre vozíčkarov a lepšie a širšie chodníky a väčšie výťahy. Držím vám palce.

Vladko

A domáca úloha, ktorú sme dali:

„Cestou na autobus deti naozaj sledovali veci, ktoré by pre vás boli prekážkou“, hovorí ich triedna učiteľka p. Šuranová

  • Lampy uprostred chodníka
  • Zúžený chodník
  • Vysoké obrubníky na chodníkoch, nedalo by sa prejsť cez prerušený chodník
  • Zle parkujúce autá – ich časť zasahovala na chodník, tým pádaom by sa tam vozík nevošiel
  • Autobus MHD bez plošiny – nemohli by ste nastúpiť