Pozorovateľňa lietadiel v Bratislave = Ako to nerobiť

Na svojej Facebookovskej stránke sa pochválilo Letisko Bratislava novou pozorovateľňou pre fanúšikov letectva. Sledovanie príletov a odletov lietadiel si teraz môžete užiť pohodlne sediac na lavičke, ktorá sa nachádza na vyvýšenej rozhľadni, z ktorej budete mať lepší výhľad. Naozaj?

Je pravdou, že vybudovať rozhľadňu pri letisku je skvelý nápad. Opäť sa však myslelo len na určité skupiny ľudí. Odhliadnuc od „dizajnu“ tohto čuda – zdravotne znevýhodnení, ľudia s obmedzenými možnosťami pohybu, alebo rodičia s kočíkmi kvôli šiestim schodom a absencii nájazdovej plošiny, budú aj naďalej pozorovať lietadlá „zdola“, spoza pletiva. Ani to však nemusí byť pravda…

Pozorovateľňa lietadiel v Bratislave. Znova sa myslelo len na určité skupiny ľudí.

Boli sme sa pozrieť priamo na mieste a čakalo nás tu ešte jedno nemilé prekvapenie. Obrovský betónový kváder po celej šírke cesty, ktorý má pravdepodobne zabrániť prejazdu áut. S ťažkosťami však tadiaľto prejde aj chodec, cyklista a pre človeka na vozíku je to nezdolateľná bariéra. Risk, že pri prechode cez úzku štrbinu padne po pravej strane do priekopy, je veľký.

Obrovský betónový kváder po celej šírke cesty

Okolie letiska je veľmi príjemným miestom na prechádzky a spomínaná rozhľadňa by určite prispela k zvýšeniu hodnoty prostredia. To by však musela byť dotiahnutým projektom, bez diskriminácie. V dnešnom svete pokrokových možností a technológií je to hanba. Kým budeme myslieť obmedzene a pro forma, modernou krajinou sa nikdy Slovensko nestane. A táto rozhľadňa je toho ukážkovým príkladom.

 

Príklad letiska v Bruseli, kde sa bezbarierová pozorovateľňa stala atrakciou pre celé okolie.

Plane spotting platforms

Thank you @Brussels Airport for the 2 brand new plane spotting platforms, we love them!

Posted by Brussels Airlines on 19. apríl 2018

 

Reakcia Letiska Bratislava:

admin

admin

SME INOVÁTORI, AKTIVISTI, ARCHITEKTI, „VOZIČKÁRI“, DOBROVOĽNÍCI…

Náš tím go-ok pozostáva zo špecialistov v oblasti architektúry, produktových špecialistov v oblasti kompenzačných pomôcok a debarierizácie, dobrovoľníkov, ľudí monitorujúcich v teréne, programátorov; vlastne z ľudí, ktorí sa snažia šíriť osvetu a tvoriť lepší svet s konkrétnymi riešeniami v oblasti bezbariérovosti.